KNX kompatibilita

KNX je celosvětový standard pro obytné, obchodní nebo výrobní budovy poskytující široké možnosti řízení a vizualizace automatizovaných instalací. MEAN WELL, jeden z předních světových výrobců spínaných zdrojů, je součástí KNX technologie od roku 2017, kdy uvedl na trh jako první výrobek v řadě napájecí zdroj sběrnice KNX-20E v rámci programu pro šetrné udržitelné systémy KNX plnící mezinárodní normy.

Krom spínaných certifikovaných napájecích zdrojů pro sběrnici KNX různých výkonů nabízí pro ovládání spínaných zdrojů v síti KNX MEAN WELL dálkově ovladatelný mnohonásobný spínač LED zdrojů (resp. spotřebičů). Jako první na světe MEAN WELL představil KNX spínač LED zdrojů s možností zároveň je stmívat řídícím signálem 0~10V.
Díky KNX architektuře mohou projektanti snadno programovat pomocí softwaru ETS řízení LED osvětlení, popř. využít MEAN WELL spínací prvky pro ovládání žaluzií, rolet, ventilace, topení aj. Je na projektantovi, zda zvolí přístup pro konfiguraci MEAN WELL KNX prvků pomocí rozhraní USB/LAN/KNX/IP s tím, že dle potřeby je možná manuální úprava v již hotové instalaci. Pokud instalace obsahuje prvky s rozhraním DALI, i tehdy je možné jejich implementace do sítě, protože MEAN WELL má v nabídce převodník protokolu KNX/DALI. Je-li KNX napojená na protokol IP, styk s ním zajistí router pro překlad KNX/IP. Pro rozčlenění (oddělení) větví KNX sítě je k dispozici opakovač (repeater) se nastavitelnou filtrací dat.
Jako všechny výrobky MEAN WELL i řada KNX prvků splňuje mezinárodní normy o EMC/EMI.

AKAM s.r.o. členem Spolku KNX ČR

Pro podporu využití mezinárodně normalizovaného systému inteligentní elektrické instalace KNX a zajištění co nejvyšší energetické efektivity budov a současně co nejvyššího komfortu byl v ČR založen Spolek KNX NG CZ, jehož je oficiální distributor MEAN WELL výrobků AKAM s.r.o. členem. Spolek se zaměřuje na další rozšiřování znalostí o KNX systémových instalacích v ČR. K tomu využívá přednášky na různých technických konferencích, zúčastňuje se výstavních akcí, publikuje v odborném tisku, pořádá workshopy pro architekty, projektanty a investory a také spolupracuje s výrobci KNX prvků, se středními i vysokými technickými školami. Společnost AKAM s.r.o. přistoupila ke spolupráci se spolkem pro zvýšení úrovně technické podpory v oblasti KNX.