Novinky

Stmívatelné napájecí zdroje MEAN WELL pro LED pásky nové řady IDLV a IDPV

MEAN WELL představuje sérii zdrojů vhodnou pro napájení LED pásků s předřadným  rezistorem a vybavenou funkcí stmívání 2v1. Zdroje jsou vhodné pro interierové funkční i dekorativní osvětlení s požadavkem plynule stmívat. Nová série stmívatelných LED napájecích zdrojů je vyráběna buď v plastovém krytu (IDLV) nebo otevřeném provedení jako DPS modul (IDPV). Pro doplnění stávající výkonové řady zdrojů pro stmívání LED pásku MEAN WELL zařadil do programu 25 W verzi. V porovnání s již zavedenou a osvědčenou PWM řadou stmívatelných zdrojů pro LED pásky s výkony 40~120 W tak nové modely IDLV/IDPV nabízí volbu i pro nasvícení výkonově nenáročných aplikací - např. interierově dekorativních, prezentačních, uměleckých aj. Výkony IDLV/IDPV jsou 25 W, 45 W a 65 W. Výstupní napětí lze volit mezi 12 V, 24 V, 36 V, 48 V nebo 60 V.

Stmívání je pro modely IDLV/IDPV možné pomocí externího napětí 0 ~ 10 V např. z ručně ovládaného vypínače na zdi nebo pomocí signálu PWM z centralizovaného systému automatizovaného řízení v domácnosti či komplexního v budovách. Pokud aplikace vyžaduje dodatečné chlazení ve velmi nepříznivých pracovních podmínkách nebo napájet přídavnou elektroniku, senzoriku a pod., je možné vybrat typ s označením A, který je vybaven doplňkovým napájením 12 V / 50mA.

Z technického hlediska je stmívání vyřešeno integrovaným PWM obvodem vhodně navázaným na stejnosměrnou část zajišťujícím změnou šířky pulzů jas napěťových LED pásků (frekvence PWM je 1 kHz). Realizace obvodů napájení a PWM modulátoru v jednom pouzdře umožňuje hladký a také legislativně bezproblémový provoz impulzního stmívání.

 Vstupní střídavé napětí může být v širokém rozsahu 90 ~ 295 V. Oba typy zdrojů jsou konstruovány jako zařízení tř. II (tj. bez zemnící svorky PE, s dvojitou/zesílenou izolací a ochranou proti zkratu). S rostoucím tlakem na vysoký účiník (PF) spotřebičů se zdroje vyrovnávají integrovaným obvodem jeho korekce (PFC). Další požadavek na účinnost během provozu i při chodu naprázdno je u jmenovaných zdrojů také zajištěn (příkon naprázdno pod 0,5 W, resp. <1,2 W u typu A). Kvalita provedení umožňuje zdrojům disponovat prodlouženou 3-letou zárukou. Ochrana proti přetížení je ve formě omezení proudu na konstantní úroveň, zdroj je chráněn i proti zkratu na výstupu při poruše. Pracovní teploty dle specifikace jsou -20 ~ +90°C (IDLV-25), -20 ~ + 45°C (IDPV-25).